Váš košík je aktuálně prázdný!
O časopisu
Československý šach je odborný šachový časopis s více než stoletou tradicí. Jeho historie sahá do počátků minulého století, do roku 1906, od kterého vychází pravidelně každý měsíc bez přerušení. To ho také činí nejstarším sportovním časopisem v České a Slovenské republice.
Příběh časopisu Československý šach
Časopis byl založen v roce 1906. Od tohoto momentu až do roku 1919 nesl název Časopis českých šachistů.
Po konci první světové války časopis reagoval na nově vzniklé Československo. Jeho název se v roce 1920 změnil na Časopis československých šachistů, pod kterým ho šachová obec znala dalších šest let, až do roku 1926.
V roce 1927 přijal časopis podobu názvu tak, jak ho známe dnes: Československý šach.
V reakci na výsledek Mnichovské dohody a začínající světovou válku však opět ztratil své přízvisko. Během druhé světové války, mezi roky 1939 a 1945, se jmenoval pouze Šach.
Ke své podobě Československý šach se vrátil v roce 1946 a nese ji dodnes.
Osvědčení
bylo vydáno Národní knihovnou České republiky u příležitosti zápasu mezi Českou a Slovenskou republikou na 90 šachovnicích přes internet, který v roce 1998 pořádal časopis Československý šach.
Zápasu se účastnilo devět desetičlenných družstev, jež tvořili reprezentanti následujících kategorií: nejlepší ženy, muži, junioři, juniorky, žáci, žákyně, senioři, novináři a VIP.
Zápas se odehrával tehdy dosud nevídaným způsobem: boje probíhaly prostřednictvím internetu. Vzhledem k možnému zápisu do Guinessovy knihy rekordů byl přítomen i notář.
Přečtěte si o zápasu více.
Kuriozity!
Jak se u nás hrály šachy před více než sto lety?
Digitalizovaná čísla časopisu Československý šach z let 1906 až 1919 si můžete prohlédnout v archivu Národní knihovny.
Nahlédněte do šachové historie!
Na počest prvního mistra světa
Díky podpoře šachových čtenářů a příznivců časopisu Československý šach se podařilo oživit památku jednoho z nejvýznamnějších českých šachových mistrů – prvního šachového mistra světa, Wilhelma Steinitze. Společně s našimi čtenáři jsme iniciovali veřejnou sbírku, která umožnila vytvoření jeho pamětní desky, jež dodnes zdobí budovu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze – na místě, kde kdysi stával jeho rodný dům.
Tento projekt byl zahájen v roce 2000 a po čtyřech letech úsilí byl úspěšně dokončen. Pamětní desku, jež vytvořil mistr Vladimír Oppl, jsme společně s vámi slavnostně odhalili dne 30. června 2004.
Připomeňte si článek, který vyšel v červencovém čísle téhož roku!